Two people are lifting a 2.0-m wide, 80-kg office desk by the ends. One side is
ID: 1260872 • Letter: T
Question
Two people are lifting a 2.0-m wide, 80-kg office desk by the ends. One side is heavier than the other, and it is found that the person exerting the larger force is exerting a vertical force of 500 N. How far from that person is the center of mass of the desk? Two people are lifting a 2.0-m wide, 80-kg office desk by the ends. One side is heavier than the other, and it is found that the person exerting the larger force is exerting a vertical force of 500 N. How far from that person is the center of mass of the desk?Explanation / Answer
width of the desk = w = 2.0m
mass of the desk = 80 kg
F(L) = 500 Newtons
Let d be the distance of F(L) and the center of mass
For an object to be in static equillibrium, sum of the torques (momets) about any point shuld be zero. So we have,
F(L) x w - m x g ( w - d ) = 0
500 x 2 - 80 x 9.81 x (2 - d) = 0 Solving for d we get,
d = 0.725 meters
the person is d = 0.725 meters far from the center of mass of the desk.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.