A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path a
ID: 1261312 • Letter: A
Question
A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as in the figure below. The length of the arc ABC is 236 m, and the car completes the turn in 38.0 s.
(a) What is the acceleration when the car is at B located at an angle of 35.0
A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as in the figure below. The length of the arc ABC is 236 m, and the car completes the turn in 38.0 s. (a) What is the acceleration when the car is at B located at an angle of 35.0 degree? Express your answer in terms of the unit vectors i and j. (b) Determine the car's average speed. (c) Determine its average acceleration during the 38.0-s interval.Explanation / Answer
Arc length = 0.5 * pi * r
r = 150.24 m
a. Speed at B = 6.21 m/s
acc. (a1)= v2/r towards center = 0.2567 m/s2
a = -a1 cos(35 deg) i + a1 sin(35 deg) j = - 0.21 i +0.147 j m/s2
b. Avg Speed = Total Distance travelled / total time = 236/38 = 6.21 m/s
c. Avg Acc = Net change in velocity / Net change in time = (vf - vi) / 38 = (6.21 j - 6.21i) / 38 = - 0.163 i + 0.163 j m/s2
Cheers
PS - Feel free to ask any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.