A circular area with a radius of 7.90cm lies in the x-y plane. A) What is the ma
ID: 1262568 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.90cm lies in the x-y plane.
A) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.243T that points in the +z direction? ?B =___Wb
B)What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.243T that points at an angle of 52.5? from the +z direction? ?B =_ Wb
C) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.243T that points in the +y direction? ?B =____Wb
Explanation / Answer
(A)
Magnetic field B and area A are parallel, so the flux is
? = B . A = BA cos0 = BA = (0.243) ? (0.079 m )2??= 4.5879 x 10-3 Wb
Round off the result to 3 significant digits
? = 4.59 x 10-3 Wb
(or)
= 4.59 mWb
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(B) In this case, the magnetic flux is
? = BA cos52.5o = (0.243) ? (0.079 m )2 cos 52.5o
? = 2.79 x 10-3 Wb
(or)
= 2.79 mWb
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(C) In this case, B and A are perpendicular, so the flux is
? = BA cos 90o = (0.243) ? (0.079 m )2 cos 90o = 0
(since cos 90o = 0 )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.