An electron (mass =9.11x10^-31 kg, e= -1.602x10^-19 C ) moves from point A to po
ID: 1265226 • Letter: A
Question
An electron (mass =9.11x10^-31 kg, e= -1.602x10^-19 C ) moves from point A to point B under the influence of an external electric field. The potential difference between the two points is 20 kV. Compute the speed of the electron as it reaches point B if it starts from rest . Two point charges Q1 = 11.0 mu C and Q2 = -11.0 mu C are located 4.0 cm apart. Let U = 0 when all of the charges are separated by infinite distances. a) Calculate the Potential Energy if a third chage Q3 = -4.8 mu C is placed at pont C b) With Q3 now positioned Calculate Potential Difference VAB between point A and BExplanation / Answer
2) work done by electric force = change in K.E.
q (deltaV) = mv^2 /2 - 0
1.602 x 10^-19 x 20 x 10^3 = 9.11 x 10-31 x v^2 /2
v = 8.39 x 10^7 m/s
please post 1 question at a time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.