Consult to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 60-kg
ID: 1280311 • Letter: C
Question
Consult to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 60-kg refrigerator with a horizontal force of -270 N; the minus sign indicates that the force points in the -x direction. The coefficient of static friction is 0.58. (a) If the refrigerator does not move, what are the magnitude and direction of the static frictional force that the floor exerts on the refrigerator? (b) What is the magnitude of the largest pushing force that can be applied to the refrigerator before it just begins to move? Assume g = 9.8 m/s2.
Explanation / Answer
a)since the refrigerator doesnt move, static friction=270N in the +x direction
b)f=umg=0.58*60*9.8=341.04N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.