A football tight end travels 19 m straight down the playing field in 2.7 s (in t
ID: 1280599 • Letter: A
Question
A football tight end travels 19 m straight down the playing field in 2.7 s (in the positive direction). He is then hit and forced 1.5 m straight backwards in 1.6 s. He breaks the tackle and runs straight forward another 19 m in 5.2 s.
a) Calculate the tight end's average velocity in the horizontal direction during the first interval, in meters per second.
b) Calculate the quarterback's average velocity in the horizontal direction during the second interval, in meters per second.
c) Calculate the tight end's average velocity in the horizontal direction during the third interval, in meters per second.
d) Calculate the tight end's average velocity in the horizontal direction for the entire motion, in meters per second.
Explanation / Answer
a ) 19/2.7 = 7.037 m/s
b )
only during second interval
-1.5/1.6 = -0.9375 (sign indicates opposite direction or backwards)
c)
19/5.2 = 3.653 m/s
d) (19-1.5+19 )/ (2.7+1.6+5.2) = 3.842 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.