A golf ball is hit off a tee at the edge of a cliff. Its x and y coordinates as
ID: 1281734 • Letter: A
Question
A golf ball is hit off a tee at the edge of a cliff. Its x and y coordinates as functions of time are given by
x = 17.1t
and
y = 3.88t ? 4.73t2,
where x and y are in meters andt is in seconds.
By taking derivatives, do the following. (Give the answers in terms of t.)
Explanation / Answer
B) Vx = dx/dt = 17.1 m/sec...
Vy = dy/dt = 3.88-(2*4.73*t) = 3.88-9.46t...
C) ax = 0 ms^-2...
ay = -9.46 ms^-2...
D) x = 17.1*3.03 = 51.813 m i hat...
y = 3.88*3.03 - (4.73*3.03*3.03) = -31.67 m j hat..
Vx = 17.1 m/sec i hat...
Vy = -24.78 m/sec j hat....
ax = 0 ms^-2 i hat...
ay = -9.46 ms^-2 j hat
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.