An object with a mass of 46.0 kg is fired with an initial speed of 1.20 An objec
ID: 1285663 • Letter: A
Question
An object with a mass of 46.0 kg is fired with an initial speed of 1.20 An object with a mass of 46.0 kg is 10^2 m/s at an angle of 30.0 A degree above the horizontal from a 114-m-high cliff (take ground level to be y = 0 m). initial total mechanical energy of the projectile=382591.2 (b) If when the projectile is at its maximum height of y = 264 m, it is traveling 85.0 m/s, determine the amount of work that has been done on the projectile by air resistance (c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air resistance does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up?Explanation / Answer
vx = v*cos30 = 120*cos30 = 103.92 m/s
U2 = m*g*h2 = 46*9.8*264 = 119011.2 J
K2 = 0.5*m*vx^2 = 0.5*46*103.92*103.92 = 248385.4 J
E2 = u2+k2
but
E1 + Wf = E2
Wf = 367396.6 - 382591.2 = -15194.6 J
c) E1 + 1.5Wf = 0.5*m*vf^2
vf = 125 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.