On a horizontal, linear track lies a cart that has a fan attached to it. The mas
ID: 1285840 • Letter: O
Question
On a horizontal, linear track lies a cart that has a fan attached to it. The mass of the cart plus fan is 364 g. The cart is positioned at one end of the track, and the fan is turned on. Starting from rest, the cart takes 4.49 s to travel a distance of 1.43 m. Now, mass is then added to the cart until the total mass of the cart-fan combination is 789 g, and the experiment is repeated. How long does it take for the cart, starting from rest, to travel 1.43 m? Assume that the cart travels with constant acceleration and ignore the effects due to friction.
Explanation / Answer
u =0 as starting from rest
s = ut + .5at2
1.43 = .5*a*4.492
a = .142 m/sec2
so now when mass is 789
s = .5at2
t2 = 2s/a
t2 = 2*1.43/.142
t = 4.487855 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.