Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train car with mass m 1 = 646 kg is moving to the right with a speed of v 1 =

ID: 1286087 • Letter: A

Question

A train car with mass m1 = 646 kg is moving to the right with a speed of v1 = 8.4 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 5.3 m/s.

1)

What is the initial momentum of the first train car?
kg-m/s

You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.

2)

What is the mass of the second train car?
kg

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

3)

What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision?
J

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

4)

Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.4 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.5 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.

What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right a negative velocity means the two train cars move to the left.)
m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

5)

Compare the magnitude of the momentum of train car 1 before and after the collision:

p1 initial = p1 final

p1 initial > p1 final

p1 initial < p1 final

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.4 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.5 m/s before the collision. The two cars latch together at impact. What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right ½ a negative velocity means the two train cars move to the left.) m/s You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. 5) Compare the magnitude of the momentum of train car 1 before and after the collision: p1 initial = p1 final p1 initial > p1 final p1 initial

Explanation / Answer

1) Momentum = Ma*Va=646*8.4=5426.4 kgm/s

2) applying conservation of momentum

M1V1+M2V2=(M1+M2)Vf

=>646*8.4+0=(646+M2)5.3

=>M2=377.84 kg

3)change in k.e.=1/2(M1+M2)Vf^2-1/2M1*V1^2-1/2M2*V2^2=-8410.92 joules

4)

applying conservation of momentum

m1v1+m2v2=(m1+m2)Vf

=>646*8.4-377.84*6.5=1023.84*Vf

=>2.9012 m/s to the right

5)

p1 initial > p1 final

is true since m1 will be same but speed before collision is greater in compare to after the collision

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote