A train car with mass m 1 = 653 kg is moving to the right with a speed of v 1 =
ID: 1335485 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 653 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.1 m/s and collides with a second train car with mass m2 = 777 kg. The two cars latch together during the collision.
1)
What is the magnitude of initial momentum of BOTH train cars?
kg-m/s
2)
What is the final speed of the train cars latched together?
m/s
3)
What is the change in total momentum of the two train system during the collision?
kg-m/s
4)
m/s
5)
Compare the total kinetic energy of the SYSTEM before and after the collision:
KEinitial = KEfinal
KEinitial > KEfinal
KEinitial < KEfinal
Explanation / Answer
m1=653kg, v1=7.1m/s, m2=777kg
(1). Initial momentum p1i = m1 v1i = 4636.3kg.m/s ; p2i = m2 v2i = 0 kg.m/s
(2). Momentum conservation Pinitial = Pfinal
(m1v1 + m2v2)initial = (m1v1 + m2v2)final
m1v1i = m1 x v1f+ m2 x v2f
... Both are latched ,
... v1f = v2f = v
v = ((m1v1i)/(m1 + m2) = 3.24m/s
(3). No external force on the 2 cars system during the collision therefore total momentum will remain constant.
No change in the total momentum of the 2 cars system
(4). v1i = 7.1m/s, v2i = -8.4m/s, v1f = v3 = -3.9m/s, v2f = ?
No external force ... Momentum balance
m1v1i + m2v2i = m1v1f + m2v2f
653 x 7.1 - 777 x 8.4 = - 653 x 3.9 + 777 x v2f
v2f = 0.844m/s
(5). The magnitude of velocity for both cars has decreased therefore KE has decreased
KEinitial > KEfinal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.