At t=0, the switch is closed, and the curve below shows the potential V across t
ID: 1288019 • Letter: A
Question
At t=0, the switch is closed, and the curve below shows the potential V across the capacitor as a function of time t.
A capacitor C is charged to an initial potential of 70.0 V, with an initial charge of Q0. It is in a circuit with a switch and an inductor with inductance L = 4.43
At t=0, the switch is closed, and the curve below shows the potential V across the capacitor as a function of time t. 1.Calculate the energy in the circuit after a time of 14 periods. Note that the curve passes through a grid intersection point. 2.Calculate the time required for 91% of the initial energy to be dissipated. A capacitor C is charged to an initial potential of 70.0 V, with an initial charge of Q0. It is in a circuit with a switch and an inductor with inductance L = 4.43 A 10^-2 H and resistance RL.Explanation / Answer
The curve gives you two important pieces of information:
The period and the amplitude of the sine wave.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.