A 1300 kg car traveling at 22 m/s suddenly runs out of gas while approaching the
ID: 1288783 • Letter: A
Question
A 1300 kg car traveling at 22 m/s suddenly runs out of gas while approaching the valley shown in the figure below. What will be the car's speed as it coasts into the gas station on the other side of the valley? (Assume that no energy is loss to friction.)
____ m/s
A 1300 kg car traveling at 22 m/s suddenly runs out of gas while approaching the valley shown in the figure below. What will be the car's speed as it coasts into the gas station on the other side of the valley? (Assume that no energy is loss to friction.) ____ m/sExplanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
A 1500 m/kg car traveling at 20 m/s suddenly runs out ofgas while approaching the valley shown in the figure .
What will be the car's speed as it coastsinto the gas station on the other side of the valley?
Answer
This question deals with the conservation ofenergy:
U = Potential Energy
K= Kinetic Energy
Ui + Ki = Uf +Kf
U = mgh
K = 1/2 mv2
So we get..
mghi + 1/2mvi2 = mghf + 1/2mvf2
we have all of these values except forvf so we just plug into the formula:
(If you want to you can divide through by m tocancel it from every term.)
m = 1500 kg
g = 9.8 m/s2 (remember, this is the gravityconsant. Not the acutal acceleration. That is why it is notnegative.)
hi = 10 m
hf = 15 m
vi = 10 m/s
vf = ?
(1500)(9.8)(10) + 1/2 (1500)(10)2 =(1500)(9.8)(15) + 1/2 (1500)vf2
147000 + 75000 = 220500 +750vf2
1500 =750vf2
vf2 = 2 (Don't forget about the squareroot!)
vf = ?2
vf = 1.41 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.