A 13.0 F capacitor is connected to a power supply that keeps a constant potentia
ID: 1341332 • Letter: A
Question
A 13.0 F capacitor is connected to a power supply that keeps a constant potential difference of 24.0 V across the plates. A piece of material having a dielectric constant of 3.60 is placed between the plates, completely filling the space between them. PLEASE TAKE YOUR TIME AND SOLVE THE ANSWERS ARE NOT 13.32 AND 9.62
Part A
How much energy is stored in the capacitor before the dielectric is inserted?
Part B
How much energy is stored in the capacitor after the dielectric is inserted?
Part C
By how much did the energy change during the insertion?
Explanation / Answer
The energy stored in the capacitor before the dielectric is inserted is given by
U1 =(1/2)CV2 =0.5*13*10-6*(24)2 =3744*10-6 =3.744*10-3J
b)
The energy stored in the capacitor after the dielectric of 3.60 is inserted then energy incresaes 3.60 times
U2 =3.60*(1/2)CV2 =3.60*0.5*13*10-6*(24)2 =3.60*3744*10-6 =3.60*3.744*10-3J=13.4784*10-3J
c)
The difference in energy change is U2-U1 =13.4784*10-3J-3.744*10-3J =9.7344*10-3J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.