A steel wire with mass 23.1 g and length 1.48 m is strung on a bass so that the
ID: 1303018 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 23.1 g and length 1.48 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.
(a) Compute the linear density of the string.
kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 44.85 Hz?
m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency.
N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)
m
Explanation / Answer
a) 0.0231 /1.48 = 0.0156 kg/m
b) V = f? = 44.85 . 2.2 = 98.67m/s
c) V = ? T/m
T = V^2 . m = 224.89N
d) You don't calculate it - the fundamental is twice the length of the string = 2.2 m
e) ? = V/f = 343 / 44.85 = 7.6477 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.