A steel wire with mass 22.7 g and length 1.53 m is strung on a bass so that the
ID: 2226517 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 22.7 g and length 1.53 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m. (a) Compute the linear density of the string. (b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 36.2 Hz? (c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency. (d) Calculate the wavelength of the string's vibration. (e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)Explanation / Answer
a) 0.0227 /1.53 = 0.0148 kg/m
b) V = f = 36.2 . 2.2 = 79.64 m/s
c) V = T/m
T = V^2 . m = 143.98 N
d) You don't calculate it - the fundamental is twice the length of the string = 2.2 m
e) = V/f = 343 / 36.2 = 9.48 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.