Two loudspeakers emit sound waves along the x -axis. The sound has maximum inten
ID: 1311534 • Letter: T
Question
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 23cm apart. The sound intensity decreases as the distance between the speakers is increased, reaching zero at a separation of 69cm .
What is the wavelength of the sound?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
If the distance between the speakers continues to increase, at what separation will the sound intensity again be a maximum?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
for wavelength of sound
69cm-23cm=46cm
1/2wavelength=46cm
1 wavelength=92cm
Took 46cm for it to go out of phase (which is 1/2 wavelength). Add 46cm to 69cm to get it to be in phase again
maximum again = 46 + 69 = 115 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.