Two loudspeakers emit sound waves along the x -axis. The sound has maximum inten
ID: 584522 • Letter: T
Question
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 25 cm apart. The sound intensity decreases as the distance between the speakers is increased, reaching zero at a separation of 51 cm .
A) What is the wavelength of the sound?
B) If the distance between the speakers continues to increase, at what separation will the sound intensity again be a maximum?
Note: pleae provide the answer with real mathmatical symboles, not merely keyboard parenthesis and slashes.
Explanation / Answer
part A
for wavelength of sound
51cm - 25cm = 26cm
therefore, 1/2wavelength = 26cm
1 wavelength = 52cm
part B
Took 26cm for it to go out of phase (which is 1/2 wavelength). Add 26cm to 51cm to get it to be in phase again
that is new distance between speakers = 51cm + 26cm = 77cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.