Two loudspeakers are 2.63 m apart. I am standing 1.55 m from one of them and 3.5
ID: 2055573 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are 2.63 m apart. I am standing 1.55 m from one of them and 3.58 m from the other. The two speakers are driven by a single oscillator. If the frequency of the oscillator is swept from 100 Hz to 1000 Hz, find the lowest frequency (Hz) at which I will hear an enhancement of the sound intensity due to constructive interference of the waves from the two speakers. Use 343 m/s for the speed of sound. (DO NOT use the double-slit equation, d sin ? = m?. This equation is only valid for observations far from the two slits, compared to the distance between the two slits.)Explanation / Answer
path diff = 3.58- 1.55 = 2.03
the lowest frequency when = path diff = 2.03
frequency = V /
= 343 / 2.03
* the lowest frequency = 168.96 169 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.