An average human weighs about 700N . Part A If two such generic humans each carr
ID: 1316819 • Letter: A
Question
An average human weighs about 700N .
Part A
If two such generic humans each carried 2.0 coulomb of excess charge, one positive and one negative, how far apart would they have to be for the electric attraction between them to equal their 700N weight?
Express your answer using two significant figures.
An average human weighs about 700N .
Part A
If two such generic humans each carried 2.0 coulomb of excess charge, one positive and one negative, how far apart would they have to be for the electric attraction between them to equal their 700N weight?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
q1 = 2 C
q2 = -2 C
F = 700 N
electric force between two charges is given by
F = kq1 *q2 /d^2
700 = 9*10^9*2*2/d^2
solving for d
d = 7171.4 m
the distance between the humans is 7171.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.