A box rests on top of a flat bed truck. The box has a mass of m = 17 kg. The coe
ID: 1322623 • Letter: A
Question
A box rests on top of a flat bed truck. The box has a mass of m = 17 kg. The coefficient of static friction between the box and truck is ?s = 0.8 and the coefficient of kinetic friction between the box and truck is ?k = 0.63.
1) The truck accelerates from rest to vf= 19 m/s in t = 16 s (which is slow enough that the box will not slide). What is the acceleration of the box? m/s2
2) In the previous situation, what is the frictional force the truck exerts on the box? N
3) What is the maximum acceleration the truck can have before the box begins to slide? m/s2
4) Now the acceleration of the truck remains at that value, and the box begins to slide. What is the acceleration of the box? m/s2
5) With the box still on the truck, the truck attains its maximum velocity. As the truck comes to a stop at the next stop light, what is the magnitude of the maximum deceleration the truck can have without the box sliding? m/s2
A box rests on top of a flat bed truck. The box has a mass of m = 17 kg. The coefficient of static friction between the box and truck is ?s = 0.8 and the coefficient of kinetic friction between the box and truck is ?k = 0.63. 1) The truck accelerates from rest to vf= 19 m/s in t = 16 s (which is slow enough that the box will not slide). What is the acceleration of the box? m/s2 2) In the previous situation, what is the frictional force the truck exerts on the box? N 3) What is the maximum acceleration the truck can have before the box begins to slide? m/s2 4) Now the acceleration of the truck remains at that value, and the box begins to slide. What is the acceleration of the box? m/s2 5) With the box still on the truck, the truck attains its maximum velocity. As the truck comes to a stop at the next stop light, what is the magnitude of the maximum deceleration the truck can have without the box sliding? m/s2Explanation / Answer
1. Vf=vi + a(t)
a=19/16=1.18
2. F=Ma=(1.18*17)=20.18
3. Normal force= mg = (9.8)(17)=166.6
Force=UsN
Ff=(.80)(166.6)=133.28
160.72=Ma
A=133.28/17=7.84
4. Ff=UkN
Ff=(.63)(166.6)
Ff=104.96
104.96/17=6.174
5. Same answer as Number 3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.