A box rests on top of a flat bed truck. The box has a mass of m = 16.0 kg. The c
ID: 1903168 • Letter: A
Question
A box rests on top of a flat bed truck. The box has a mass of m = 16.0 kg. The coefficient of static friction between the box and truck is ?s = 0.81 and the coefficient of kinetic friction between the box and truck is ?k = 0.63. the maximum acceleration the truck can have before the box begins to slide= 7.946 m/s2 Now the acceleration of the truck remains at that value, and the box begins to slide. the acceleration of the box= 6.18 m/s2 **********5) With the box still on the truck, the truck attains its maximum velocity. As the truck comes to a stop at the next stop light, what is the magnitude of the maximum deceleration the truck can have without the box sliding? m/s2 **************Explanation / Answer
The maximum deceleration the truck can have for the box not to slide=sg=7.946m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.