The circuit in Figure P28.61 contains two resistors, R 1 5 2.00 k V and R 2 5 3.
ID: 1322975 • Letter: T
Question
The circuit in Figure P28.61 contains two resistors, R1 5 2.00 kV and R2 5 3.00 kV, and two capacitors, C1 5 2.00 mF and C2 5 3.00 mF, connected to a battery with emf e 5 120 V. If there are no charges on the capacitors before switch S is closed, determine the charges on capacitors (a) C1 and (b) C2 as functions of time, after the switch is closed.
The circuit in Figure P28.61 contains two resistors, R1 5 2.00 kV and R2 5 3.00 kV, and two capacitors, C1 5 2.00 mF and C2 5 3.00 mF, connected to a battery with emf e 5 120 V. If there are no charges on the capacitors before switch S is closed, determine the charges on capacitors (a) C1 and (b) C2 as functions of time, after the switch is closed.Explanation / Answer
Here , For
for time constant ,
1/R = 1/2 + 1/3
R =1.2 K ohm
and
Ceq = C1 + C2
Ceq = 2 + 3
Ceq = 5 mF
then , Time constant , T = RC
T = 1.2 * 10^3 * 5*10^-3
T = 6 s
Now ,
as Vc = 120*(1- e^(-t/6))
then charge on capacitor 1
Q1 = 2 * 120*(1- e^(-t/6))
Q1 = 0.24(1- e^(-t/6)) C
and Q2 = 3*120*(1- e^(-t/6))
Q2 = 0.36*(1- e^(-t/6)) C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.