The circuit in Figure 2- contains two resistors, R_1 = 2.00 k Ohm and R_2 = 3.00
ID: 1648943 • Letter: T
Question
The circuit in Figure 2- contains two resistors, R_1 = 2.00 k Ohm and R_2 = 3.00 k Ohm, and two capacitors, C_1 = 2.00 mu F and C_2 = 3.00 mu F, connected to a battery with emf epsilon = 120 V. No charge is on either capacitor before switch S is closed. Determine the charges q_1 and q_2 on capacitors C_1 and C_2, respectively, after the switch is dosed. (Suggestion: First reconstruct the circuit so that it becomes a simple RC circuit containing a single resistor and single capacitor in series, connected to the battery, and then determine the total charge q stored in the equivalent circuit)Explanation / Answer
Since capacitor are in parallel
net capacitanceCnet==C1+C2=5 uF
Net Resistance =Rnet=(R1*R2)/(R1+R2)=1.2 kohm
now charge across equivalent circuit
q=Qo(1-e^(-t/Rnet*Cnet)=Qo(1-e^(-t/0.006)
Qo=Cnet*V=600 uC
q=(600uC)(1-e^(-t/0.006)
charge in C1=(C1/(C1+C2))*q=(240uC)(1-e^(-t/0.006)
charge in C2=(C2/(C1+C2))*q=(360uC)(1-e^(-t/0.006)
after long time
charge on C1=240 uC
charge on C2=360 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.