A horizontal, 8.0 m plank weighs 140 N. It rests on two supports that are placed
ID: 1324275 • Letter: A
Question
A horizontal, 8.0 m plank weighs 140 N. It rests on two supports that are placed 1.0 m from each end as shown in the figure. How close to one end can an 720 N person stand without causing the plank to tip?
Question options:
0.85 m
0.58 m
0.42 m
0.26 m
e. 0.15 m
The drawing shows the top view of a door that is 1.68 m wide. Two forces are applied to the door as indicated. What is the magnitude of the net torque on the door with respect to the hinge?
Question options:
4.1 N m
8.2 N m
12 N m
17 N m
25 N m
A)0.85 m
B)0.58 m
C)0.42 m
D)0.26 m
e. 0.15 m
The drawing shows the top view of a door that is 1.68 m wide. Two forces are applied to the door as indicated. What is the magnitude of the net torque on the door with respect to the hinge?
Question options:
A)4.1 N m
B)8.2 N m
C)12 N m
D)17 N m
E)25 N m
A horizontal, 8.0 m plank weighs 140 N. It rests on two supports that are placed 1.0 m from each end as shown in the figure. How close to one end can an 720 N person stand without causing the plank to tip? Question options:Explanation / Answer
a)
B is the answer
Net torque=0
Tplank-Tman=0
140*(8-2/2)-720*r=0
r=0.58 m
b)
B is the answer
T1=F1*d1*Sin(55) =0.84*12*sin55=8.26 N
T2=-F2*d2*Sin(180-55) =-12*1.68*sin(125)=-16.51 N
Net Torque
T=8.26-16.51=8.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.