A bob of mass m = 0.300kg is suspended from a fixed point with a massless string
ID: 1324867 • Letter: A
Question
A bob of mass m = 0.300kg is suspended from a fixed point with a massless string of length L = 25.0cm . You will investigate the motion in which the string traces a conical surface with half-angle ? = 20.0?.
What tangential speed v must the bob have so that it moves in a horizontal circle with the string making an angle 20.0? with the vertical?
Conical Pendulum I (Figure 1) A bob of mass m is suspended from a fixed point with a massless string of length L (i.e, it is a pendulum). You are to investigate the motion in which the string moves in a cone with half-angle theta. Part A What tangential speed, v, must the bob have so that it moves in a horizontal circle with the string always making an angle 20.0 degree from the vertical? Express your answer numerically in meters per second.Explanation / Answer
Tension in the y direction.
T * cos 20 - mg = 0 N
T * cos 20 = mg
and the sum of the forces in the horizontal direction, there is the centripetal force and the component of tension in the x-direction.
T * sin 20 = m * (v^2 / R)
Rearrange the first equation to solve for T and plug it into the second one.
T = mg / cos 20
(mg / cos 20) * sin 20 = m * (v^2 / R)
Solve for V
V^2 = g * R * tan 20
v = sqrt (g * R * tan 20)
and we know that R = L * sin 20
V = sqrt (g * L * sin 20 * tan 20)
V = sqrt ( 9.8 m/s^2 * 0.25 m*sin20 . tan20 )
= 0.304 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.