Two 2. 1-cm-diameter-disks spaced 1.5 mm apart form a parallel-plate capacitor.
ID: 1331078 • Letter: T
Question
Two 2. 1-cm-diameter-disks spaced 1.5 mm apart form a parallel-plate capacitor. The electric field between the disks is 4.9 Times 10s V/m . What is the voltage across the capacitor? Express your answer with the appropriate units. How much charge is on each disk? Enter your answers numerically separated by a comma. An electron is launched from the negative plate. It strikes the positive plate at a speed of 2.0 Times 107 m/s . What was the electron's speed as it left the negative plate? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
A) V = E.d = 4.9 x 10^5 x 1.5 x 10^-3 = 735 Volt
B) Capacitance of capacitor = e0A/ d
A = pi r^2 = pi(2.1 x 10^-2 /2)^2 = 3.46 x 10^-4 m^2
d = 1.5 x 10^-3 m
e0 = 8.854 x 10^-12
so plug in values and
C = F
Q = CV
Q = 2.04 x 10^-12 x 735 = 1.50 x 10^-9 C
C) Potential energy change as e goes from -ve plate to +ve = qV = -1.6 x 10^-19 x 735 = - 1.176 x 10^-16 J
KEi + 1.176 x 10^-16 = kEf
9.109x 10^-31 x v^2 /2 + 1.176 x 10^-16 = 9.109 x 10^-31 x (2 x 10^7)^2 /2
v = 1.19 x 10^7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.