Two 2.0 cm multiplied by 2.0 cm plates that form a parallel-plate capacitor are
ID: 2009579 • Letter: T
Question
Two 2.0 cm multiplied by 2.0 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to ±0.775 nC. What are the electric field strength inside and the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is (a) 1.2 mm and (b) 2.4 mm.ELECTRIC FIELD STRENGTH (N/C) POTENTIAL DIFFERENCE (V)
(a) __________________________ (a) 262.71 V
(b) __________________________ (b) 525.52 V
I have already solved for the Potential Difference (see above). Please solve for the Electric Field Strength in N/C.
Explanation / Answer
The relation between the electri field and potential difference is V = Ed a) The electric field strength is E = V/d = ( 262.71 V)/(1.2x 10^-3 m) = 2.19x10^+5 N/C b) The electric field strength is E = V/d = ( 525.52 V)/(2.4x 10^-3 m) = 2.19x10^+5 N/C b) The electric field strength is E = V/d = ( 525.52 V)/(2.4x 10^-3 m) = 2.19x10^+5 N/C = ( 525.52 V)/(2.4x 10^-3 m) = 2.19x10^+5 N/CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.