Two 2.0 kg masses are 1.0 m apart (center to center) on a frictionless table. Ea
ID: 1575308 • Letter: T
Question
Two 2.0 kg masses are 1.0 m apart (center to center) on a frictionless table. Each has + 9.4 C of charge Part A What is the magnitude of the electric force on one of the masses? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units You may want to review (Pages 613-616) Xbb F79.5.10 Submit Previous Answers Request Answer Incorrect, Try Again: 9 attempts remaining Part B What is the initial acceleration of the mass if it is released and allowed to move? Express your answer to two significant figures and include the appropriate unitsExplanation / Answer
electric force f = kq1q2/r^2
f = 9*10^9*9.4^2*10^-12/1^2
f = 0.795 N
from f = ma
a = f/m = 0.795/2 = 0.3975 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.