The three blocks of masses 10.0 kg, m = 4.90 kg, and 3.00 kg are connected by li
ID: 1331545 • Letter: T
Question
The three blocks of masses 10.0 kg, m = 4.90 kg, and 3.00 kg are connected by light strings that pass over frictionless pulleys as shown in Figure P4.69. The acceleration of the 4.90kg block is 1.70 m/s2 to the left, and the surfaces are rough.
(a) Find the tension in each string. (Assume the same µk for both blocks in contact with surfaces.)
(b) Find the coefficient of kinetic friction between blocks and surfaces.
________________________________________________
T1 ____________________ N T2 ____________________ NExplanation / Answer
if accelaration of 4.90kg is 1.70 m./s^2 then acc. of each block wil be 1.70 m/s^2 .
Using Fnet = ma on 10 kg block,
10g - T1 = 10a
10 x9.81 - 10 x 1.70 = T1
T1 = 81.1 N ....................Ans
On block 4.90 kg,
T1 - T2 - u4.9g = 4.9a
81.1 - T2 - 48.07u = 4.9 x 1.70
81.1 - T2 - 48.07u = 8.33
T2 + 48.07u = 72.77 ... (i)
On 3 kg block,
T2 - 3gsin25 - u3gcos25 = 3x 1.70
T2 - 12.44 - 26.67u = 5.1
T2 - 26.67u = 17.54 .... (ii)
Solving (i) and (ii)
T2 = 37.25 N ........Ans
u = 0.74 ...Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.