The three blocks shown are relased at t=0 from the position shown in the figure.
ID: 2178722 • Letter: T
Question
The three blocks shown are relased at t=0 from the position shown in the figure. Assume that there is no friction between the table and M2, and that the two pulleys are massless and frictionless. The masses are: M1 = 3.0 kg, M2 = 9.0 kg, M3 = 5.0 kg.
If the system is in motion with m1moving to the left, then what will be the magnitude of the system's acceleration? Consider the pulley to be massless and frictionless.
If the system is in motion with m1moving to the right, then what will be the magnitude of the system's acceleration?
Explanation / Answer
Where is m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.