The three blocks shown are relased at t=0 from the position shown in the figure.
ID: 2178768 • Letter: T
Question
The three blocks shown are relased at t=0 from the position shown in the figure. Assume that there is no friction between the table and M2, and that the two pulleys are massless and frictionless. The masses are: M1 = 3.0 kg, M2 = 9.0 kg, M3 = 5.0 kg.
Two Questions:
If the system is in motion with m1moving to the left, then what will be the magnitude of the system's acceleration? Consider the pulley to be massless and frictionless.
If the system is in motion with m1moving to the right, then what will be the magnitude of the system's acceleration?
Explanation / Answer
M2 is the middle block connected to M1 (to the left) and M3 (to the right) If the system is in motion with m1moving to the right, Since they will all have the same acceleration, i was trying to look for a and then multiply that by the t.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.