Two forces, vector F 1 = (5.15i + 5.25j) N and vector F 2 = (2.40i + 8.10j) N, a
ID: 1333655 • Letter: T
Question
Two forces, vector F 1 = (5.15i + 5.25j) N and vector F 2 = (2.40i + 8.10j) N, act on a particle of mass 1.80 kg that is initially at rest at coordinates (+2.05 m, 4.25 m). (a) What are the components of the particle's velocity at t = 10.2 s? vector v = m/s (b) In what direction is the particle moving at t = 10.2 s? ° counterclockwise from the +x-axis (c) What displacement does the particle undergo during the first 10.2 s? vector r = m (d) What are the coordinates of the particle at t = 10.2 s? x = m y = m
Explanation / Answer
Fnet = F1 + F2
F = 7.55i + 13.35 j
from newtons second law
Fnet = m*a
a = Fnet/m
a = (7.55/1.8)i + (13.35/1.8)j
a = 4.194 i + 7.417 j
v = vo + a*t
v = 0 + (4.194 i + 7.417 j )*10.2
v = 42.78 i + 75.65 j m/s
(b)
direction = tan^-1(75.65/42.78) = 60.5
(c)
ro = 2.05i - 4.25 j
r = ro*t + 0.5*a*t^2
r = (2.05i - 4.25 j)*10.2 + (0.5*(4.194 i + 7.417 j)*10.2^2)
r = 239.1 i + 342.5 j m
displacement = sqrt(239.1^2+342.5^2)
displacement = 417.7 m
x = 239.1 m
y = 342.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.