A 22.0 N bucket is to be raised at a constant speed of 50 cm/s by a rope. Accord
ID: 1336745 • Letter: A
Question
A 22.0 N bucket is to be raised at a constant speed of 50 cm/s by a rope. According to the information in the table (approximate breaking strengths), how many kilograms of cement can be put into this bucket without breaking the rope if it is made of
A) Thin white string:___________kg
B) .25 in Nylon clothesline:____________kg
C) 1.25 in manila climbing rope:____________kg
Thin white string 50N 14 nylon clothesline rope 4000N 11 mm Perlon mountaineering rope 3×104N 114 manila climbing rope 6×104N 14 steel cable 3×104NExplanation / Answer
Here ,
A)
as the bucket is raised with constant velocity
T = m * g
50 = 22 * m * 9.8
m = 2.86 Kg
mass of cement is 2.86 Kg
B)
for Nylon
4000 = 22 + m * 9.8
m = 405.9 Kg
mass of cement is 405.9 Kg
C)
6 *10^4 = 22 + m * 9.8
m = 6120 Kg
mass of cement is 6120 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.