Two blocks are sliding on a horizontal frictionless surface with velocities show
ID: 1337393 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding on a horizontal frictionless surface with velocities shown in the sketch. Block A has mass 0.500 kg and block B has mass 0.350 kg. The two blocks have a perfectly inelastic collision and stick together after the collision.
(a) What is the speed of the combined blocks after the collision?
______ m/s
(b) What angle does the velocity of the combined blocks make with the +x-axis after the collision?
_______ ° counterclockwise from the +x-axis
(c) What is the magnitude of the decrease in kinetic energy of the system of two blocks due to the collision?
______ J
Explanation / Answer
given,
mass of A = 0.5 kg
mass of B = 0.35 kg
velocity of A = 0.2 m/s
velocity of B = 0.4 m/s
initial momentum = 0.5 * 0.2i + 0.35 * 0.4j
final momentum = (0.5 + 0.35) * v
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
0.5 * 0.2i + 0.35 * 0.4j = (0.5 + 0.35) * v
v = 0.1176i + 0.1647j
|v| = sqrt(0.1176^2 + 0.1647^2)
speed of the combined blocks = 0.202 m/s
angle = tan^-1(0.1647 / 0.1176)
angle does the velocity of the combined blocks make with the +x-axis = 54.47 degree
decrease in kinetic energy = initial kinetic energy - final kinetic energy
decrease in kinetic energy = 0.5 * 0.5 * 0.2^2 + 0.5 * 0.35 * 0.4^2 - 0.5 * (0.5 + 0.35) * 0.202^2
decrease in kinetic energy = 0.0206 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.