An electric power station is producing 1.80 × 10 3 W of power that is to be sent
ID: 1339132 • Letter: A
Question
An electric power station is producing 1.80 × 103 W of power that is to be sent to a small town located 11 km away. Each of the two wires that comprise the transmission line has a resistance per kilometer of length of 5.00 × 10-2 /km. Find the power lost in heating the wires if the voltage is stepped up from 150 V to 1200 V using an ideal transformer.
The answer is not 1.98 Watts.
I found:
R=1.1 ohms
I = 1.5 amps
Voltage drop = 1.5V
I'm not sure if these values are correct, but if you could provide me with the proper way to answer this question along with the proper values and answer I would be very grateful.
Thank you!
Explanation / Answer
The total resistance is Rnet = 2* R l
Rnet = 2* 5 e -2 * 11
Total Resistance = 1.1 hms
from the def of pOwer P = Vi
Current I = P/V = 1.8 e 3/(1200)
I = 1.5 Amps
POwer Losee Ploss = I^2 R
Ploss = 1.5*1.5 * 1.1
P = 2.475 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.