An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on i
ID: 1461892 • Letter: A
Question
An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on its shaft; the moment of inertia of the grindstone is I=2.0kgm2. If the system starts from rest, find the work done by the motor in 8.0 s and the kinetic energy at the end of this time. What was the average power delivered by the motor? Part A:Suppose we now turn off the motor and apply a brake to bring the grindstone from its greatest angular speed of 36 rad/s to a stop. If the brake generates a constant torque of 13 Nm , find the total work done (including signs) needed to stop the grindstone. Part A:Suppose we now turn off the motor and apply a brake to bring the grindstone from its greatest angular speed of 36 rad/s to a stop. If the brake generates a constant torque of 13 Nm , find the total work done (including signs) needed to stop the grindstone. Part B:Find the average power (including signs) needed to stop the grindstone in Part A.
Explanation / Answer
average power
P = torque * angle rotated
angle = 1/2*alpha *t^2
alpha = torque/ I
alpha = 10/2 = 5 rad/s^2
angle = 1/2*5*8*8
angle = 160 radian
P = torque * abngle
P = 10*160 = 1600watt
P =1600W
Part A
work done required to stop
W = 1/2Iw^2
W = 1/2*2*36*36
W = 1296W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.