An electric motor has a circular armature with 250 turns of radius 5.0 cm throug
ID: 585145 • Letter: A
Question
An electric motor has a circular armature with 250 turns of radius 5.0 cm through which an 8.0-Acurrent flows. The maximum torque exerted on the armature as it turns in a magnetic field is 1.9 Nm.
Part A What is the orientation of the armature coil in the magnetic field when this torque is exerted on it (choose A or B)?
Part B Determine the magnitude of the field.
A. The angle between B and the normal of the coils surface equals zero. B. The angle between B and the normal of the coils surface equals 90.Explanation / Answer
1)
N = 250
r = 0.05 m
I = 8 A
T = 1.9 N.m
Maximum torque :
T = BINA
where A = area of the coil = pi*r^2
For maximum torque,
the magnetic field must be perpendicular to the normal of the coil
So, the angle between B and the normal of the coils surface equals 90. <---- option B
2)
Now,
T = BINA
So, 1.9 = B*8*250*(pi*0.05^2)
So, B = 0.121 T <------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.