An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on i
ID: 1461680 • Letter: A
Question
An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on its shaft; the moment of inertia of the grindstone is I=2.0kgm2. If the system starts from rest, find the work done by the motor in 8.0 s and the kinetic energy at the end of this time. What was the average power delivered by the motor?
Part A; Suppose we now turn off the motor and apply a brake to bring the grindstone from its greatest angular speed of 58 rad/s to a stop. If the brake generates a constant torque of 21 Nm , find the total work done (including signs) needed to stop the grindstone.
Part B: Find the average power (including signs) needed to stop the grindstone in Part A.
Explanation / Answer
torque = I*alfa
alfa = 10/2 = 5 rad/s^2
alfa = (wf-wi)/t
wf = 5*8 = 40 rad/s
W = dKE = 0.5*I*(wf^2-wi^2) = 0.5*2*40^2 = 1600 J
+++++++++++++
KE = 0.5*I*(wf^2-wi^2) = 0.5*2*40^2 = 1600 J
+++++
Work done = dKE = -0.5*I*w^2 = -0.5*2*58^2 = -3364 J
power = W/t = 1600/8 = 200 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.