Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A white billiard ball with mass m w = 1.5 kg is moving directly to the right wit

ID: 1343813 • Letter: A

Question

A white billiard ball with mass mw = 1.5 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.5 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of w = 30° and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of b = 60°.

1)

What is the final speed of the white ball?
m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed.
You can make 5 more submissions for this question.

2)

What is the final speed of the black ball?
m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed.
You can make 5 more submissions for this question.

3)

What is the magnitude of the final total momentum of the system?
kg-m/s

You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed.
You can make 5 more submissions for this question.

4)

What is the final total energy of the system?
J

You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed.
You can make 5 more submissions for this question.

Explanation / Answer

Let the velocity of white ball is v(w) and velocity of black ball is v(b).

Apply the law of momentum conservation in X-axis:-

( 1.5 kg ). ( 3 m/s ) + 0 = ( 1.5 kg ) .v(w) . cos30* + (1.5 kg ).  v(b) . cos 60*

Simplify the equation

1.299 v(w ) + 0.75 v(b) = 4.5 ............... (1)

Along y- axis, the momentum conservation yields

( 1.5 kg ) . v(w) . sin30* = ( 1.5 kg ) . v(b) . sin60*

v(w) = 1.732 v(b) ........... (2)

Substitute (2) in equation (1)

1.299 [ 1.732 v(b) } + 0.75 v(b) = 4.5

Solve for velocity of black ball:

v(b) = 1.5 m/s

From the equation (2)

v(w) = 1.732{ 1.5 m/s} = 2.6 m/s

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Total momentum of the system:

P = mv = 1.5 x3 = 4.5 N-s

{as by the law of momentum conservation, momentum , P(final) = P(initial)}

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Total energy:

E = 1/2mv2 = ( 1/2 ) ( 1.5 ) (3)2 =6.75 J

as the collision is elastic=>E(final) = E(initial)}

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote