A white billiard ball with mass m w = 1.42 kg is moving directly to the right wi
ID: 2140878 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.42 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.34 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.42 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 31
A white billiard ball with mass mw = 1.42 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.34 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.42 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 31 degree and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 59degree.Explanation / Answer
1) Speed of white ball = 3.34*cos31 = 2.86293878435 m/s
2) speed of black ball = 3.34cos59 = 1.7202271702m/s
3) Final momentum = initial momentum = 1.42*3.34 =4.7428 kg m/s
4) Elastic collision hence initial and final energy would be same
= 0.5*1.42*3.34^2 = 7.920476 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.