An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1349700 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.290 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.919 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.790 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.210 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.210 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.210 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t= 0.210 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
Explanation / Answer
A) Apply,
w2 = w1 + alfa*t
= 2.9 + 0.919*0.21
= 3.093 rev/s
B) angular dispalcement, theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2
= 2.9*0.21 + 0.5*0.919*0.21^2
= 0.63 revolutions
C) r = d/2 = 0.79/2 = 0.395 m
V_tan = r*w2
= 0.395*3.093
= 1.22 m/s
d) a_rad = v^2/r
= 1.22^2/0.395
= 3.77 m/s^2
a_tan = r*alfa
= 0.395*0.919
= 0.363 m/s^2
a_total = sqrt(a_rad^2 + a)tan^2)
= sqrt(3.77^2 + 0.363^2)
= 3.79 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.