Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Softball pitcher. In softball, the pitcher uses a circular “windmill” motion to

ID: 1352593 • Letter: S

Question

Softball pitcher. In softball, the pitcher uses a circular “windmill” motion to pitch at a speed of about v = 32 m/s. This pitcher has an arm length of L = 80 cm. The angular velocity of her arm when the ball is released= 40 rad/s. The pitching motion involves a total of about 500° of rotation (almost 1.5 full rotations) and lasts 0.44 seconds. The arm’s angular acceleration is constant, the magnitude= 97.3 rad/s^2

A) The pitcher releases the ball when her arm is pointing straight down (towards the ground). If the pitcher’s hand has a mass of 300 g, and the ball has a mass of 180 g, calculate the force exerted by the wrist on the hand just before the ball is released. (Draw a free-body diagram; take the hand and ball together as one object. Note that there are two forces on this object. What is its acceleration? You may neglect the instantaneous angular acceleration) This force is a measure of the tension in the pitcher’s wrist tendons.

Explanation / Answer

force F here = mv^2/L + mg


F = ( 480 e -3 * 32*32/0.8 + 480 e-3 * 9.8

F = 619.1 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote