Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long strait wire lies on the x axis and carries a 3.0 A current in the +x dire

ID: 1355172 • Letter: A

Question

A long strait wire lies on the x axis and carries a 3.0 A current in the +x direction. The wire is placed in a uniform magnetic field B = (0.25i - 0.38j + 0.15k) T. The field will exert a force on the wire. Calculate the x-component of the force on the wire per cm of length. Express your answers using two significant figures. Calculate the y-component of the force on the wire per cm of length. Express your answers using two significant figures. Calculate the z-component of the force on the wire per cm of length. Express your answers using two significant figures.

Explanation / Answer

force on wire F = I*L x B

here we have cross product of L and B vectore

L = 1m = 1i

B = 0.25i -0.38j+0.15k

F = 3*1i x (0.25i-0.38j+0.15k)

F = 3*(0i-0.38k-0.15j)

F = 0i-1.14k-0.45j N/m

F =( 0i-0.45j-1.14k)x10^-2 N/cm

so x component

Fx = 0

y component

Fy = -0.45x10^-2 N/cm

z component

Fz = 1.14x10^-2 N/cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote