A white billiard ball with mass m w = 1.3 kg is moving directly to the right wit
ID: 1365053 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.3 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.44 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.3 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 62° and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 28°.
1)
What is the final speed of the white ball?
2)
What is the final speed of the black ball?
3)
What is the magnitude of the final total momentum of the system?
4)
What is the final total energy of the system?
INITIAL: FINAL I WExplanation / Answer
here,
mw = 1.3 kg
initial speed of white ball , uw = 3.44 m/s
mb = 1.3 kg
theta w = 62 degree
thetab = 28 degree
let the final speed of the white ball be vw and the blck ball be vb
uisng conservation of momentum in x direction
mw* uw = mw*vw*cos(thetaw) + mb*vb*cos(thetab)
3.44 = vw*cos(62) + vb*cos(28) ......(1)
using conservation of momentum in y direction
mw*vw*sin(thetaw) - mb*vb*sin(thetab) = 0
vw*sin(62) - vb*sin(28) = 0 ...(2)
vw = 1.61 m/s
vb = 3.04 m/s
1)
the final speed of the white ball is 1.61 m/s
2)
the final speed of the black ball is 3.04 m/s
3)
final total momentum Pf = Pi = mw * uw
Pi = 4.47 kg.m/s
the final momentum is 4.47 kg.m/s
4)
final total energy , KEf = KEi = 0.5 * mw*uw^2
KEf = 7.69 J
the final total energy of the system is 7.69 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.