An electron moving with velocity v = 179 km/s is incident on a place where the e
ID: 1365246 • Letter: A
Question
An electron moving with velocity v = 179 km/s is incident on a place where the electric potential suddenly increases by 1.60 V. Recall that the electron has negative charge, so this represents a decrease in potential energy.
(a) Calculate the kinetic energy of the incoming electron.
eV
(b) Calculate the probability for reflection, as a percent.
%
A particle with kinetic energy 33.00 eV impacts on a potential step of unknown height. It is found that 47.0% of them manage to penetrate the barrier. What is the height of the potential step? There should be two solutions
eV (more negative one)
eV (more positive one)
Explanation / Answer
An electron moving with velocity v = 179 km/s is incident on a place where the e
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.