An electron moves at speed 9.0 × 106 m/s toward the right between two parallel p
ID: 1407788 • Letter: A
Question
An electron moves at speed 9.0 × 106 m/s toward the right between two parallel plates, such as shown in(Figure 1) . A 0.13-T magnetic field points into the paper parallel to the plate surfaces.
Determine the magnitude of the magnetic force that the magnetic field exerts on the electron.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Determine the direction of the magnetic force that the magnetic field exerts on the electron.
What should be the magnitude of an E field caused by oppositely charged plates to produce an electric force that just balances the magnetic force?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What should be the direction of an E field caused by oppositely charged plates to produce an electric force that just balances the magnetic force?
Explanation / Answer
Here ,
speed of electron , v = 9*10^6 m/s
B = 0.13 T
magnetic force acting on the electron = e * v * B
magnetic force acting on the electron = 1.602 *10^-19 * 9 *10^6 * 0.13
magnetic force acting on the electron = 1.875 *10^-13 N
the magnitude of magnetic force acting on the electron is 1.875 *10^-13 N
--------------------------------------
direction of force , as F = q * V X B
direction of magnetic force is downwards
--------------------------------------
the value of electric field must be
E = v * B
E = 9*10^6 * 0.13
E = 1.17 *10^6 N/C
the electric field required is 1.17 *10^6 N/C
------------------------------------
the electric must be downwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.