An electron moves at speed 9.0 × 106 m/s toward the right between two parallel p
ID: 1421888 • Letter: A
Question
An electron moves at speed 9.0 × 106 m/s toward the right between two parallel plates, such as shown in (Figure 1) . A 0.14-T magnetic field points into the paper parallel to the plate surfaces.
1)Determine the magnitude of the magnetic force that the magnetic field exerts on the electron.
2)What should be the magnitude of an E? field caused by oppositely charged plates to produce an electric force that just balances the magnetic force?
3)What should be the direction of an E? field caused by oppositely charged plates to produce an electric force that just balances the magnetic force?
2 inExplanation / Answer
a)
q = charrge on electron = 1.6 x 10-19 C
V = speed = 9 x 106 m/s
B = magnetic field = 0.14 T
F = q V B = (1.6 x 10-19 ) (9 x 106 ) (0.14)
F = 2.016 x 10-13 N
b)
electric force = F
qE = q V B
E = V B = (9 x 106 ) (0.14) = 1.26 x 106 N/C
3)
downward from positive to negative plate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.