One end of a plastic pipe is capped and the other end is open. The pipe stands o
ID: 1365422 • Letter: O
Question
One end of a plastic pipe is capped and the other end is open. The pipe stands on the capped end in a magnetic field of 0.850 T that is aligned vertically. The magnetic flux through the plastic of the pipe is -6.7 × 10-3 Wb. What is the inside diameter of the pipe?
10 cm
7.2 cm
2.8 cm
9.5 cm
One end of a plastic pipe is capped and the other end is open. The pipe stands on the capped end in a magnetic field of 0.850 T that is aligned vertically. The magnetic flux through the plastic of the pipe is -6.7 × 10-3 Wb. What is the inside diameter of the pipe?
10 cm
7.2 cm
2.8 cm
9.5 cm
Explanation / Answer
flux = phi = -BA
A = 6.7 x 10^-3 /0.850
pi*d^2/4 = 6.7x 10^-3 /0.850
d = sqrt( 6.7x 10^-3 *4 / 0.850 * pi )
d = 0.100 m = 10 cm ( A option )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.