A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path a
ID: 1365892 • Letter: A
Question
A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as in the figure. The length of the arc ABC is 267 m, and the car completes the turn in 32.0 s.
(a) Determine the car's speed.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s
(b) What is the magnitude and direction of the acceleration when the car is at point B?
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s2 direction ° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
a)
for quarter circle, theta=(pi/2) rad
radius of the circular path r=l/theta
r=267/(pi/2
radius r=169.98 m
or r=170 m
car speed v=r*w
=r*theta/t
=170*(pi/2)/32
=8.345 m/sec
b)
acceleration a=v^2/r
a=8.345^2/170
a=0.41 m/sec^2
directio of a is toward the center of orgin (towards the poit O)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.